Apple Aperture 3.4 - drobná radost s řadou problémů

Apple minulý týden uvolnil novou verzi Aperture s označením 3.4. Dle popisu slibuje drobná vylepšení. Konkrétně:

  • přidání podpory pro sdílení photostreamu ve vazbě na iOS 6 
  • možnost otevřít aktuální iPhoto knihovnu přímo z menu Aperture 
  • vylepšení stability a rychlosti 

Plusy
První dvě položky v seznamu nic zásadního nepřinášejí a asi se dalo očekávat, že přijdou. Nicméně pod posledním řádkem je toho schováno více, než by se čekalo. V první řadě spojení Aperture 3.4 a Mac OS X 10.8.2 přináší upravený algoritmus zpracování některých RAW formátů. U dotčených fotografií se tudíž po instalaci 3.4ky objeví možnost Reprocess original a výsledkem je zejména lepší potlačování šumu a trochu vylepšené zpracování barevné informace.

Z mojí osobní zkušenosti mohu potvrdit, že Aperture 3.4 je navíc rychlejší při zpracování RAW souboru, což se projevuje zejména při importu a exportu snímků.

Problémy
Bohužel vše není úplně růžové. Řada uživatelů si stěžuje, že nová verze Aperture striktně vyžaduje nejnovější Mac OS X 10.8.2, který si nechtějí teď instalovat kvůli jeho známým chybám. Bohužel s tím nikdo nic nenadělá a obávám se, že jde o nový trend u Applu vycházející ze snahy dosáhnout maximální možný výkon.

Navíc řada uživatelů si stěžovala, že jí Aperture 3.4 nešel nainstalovat nebo po instalaci padá. Oficiální řešení je software smazat a opět nainstalovat, což jednak trochu připomíná tragédii zvanou Windows, a druhak znamená ztrátu všech nastavení apod. Někteří uživatelé reportují zmizení plug-inů nebo nastavení plug-inů od třetích výrobců a mě osobně třeba zmizely vlastní klávesové zkratky. Takže pokud se chystáte teprve instalovat Aperture 3.4, zazálohujte si nejprve nastavení a až pak proveďte update.

Co říct závěrem?
Verze 3.4 přináší dobré funkce, ale bohužel instalační balíček se viditelně nepovedl jak měl. Někdo v Applu neudělal něco správně a doufejme, že se pro příště poučil. Aperture je skvělý software a rozhodně si zaslouží preciznější práci programátorů.

Komentáře

  1. Anonymní3:56 odp.

    Předpokládal bych, že veškeré osobní nastavení včetně custom presetů se ukládá do ~/Library/Application Support/Aperture. Takže i když Aperture smažu z /Applications adresáře, tak osobní nastavení by mělo zůstat. Nebo se snad pletu?

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak jsem zachraňoval Airu

Okradli stařenku! Viva Las Vegas