Potřebujete běh měřit?

Když jsem začal běhat, rozhodl jsem se, že na to nepůjdu příliš věděcky, nebudu si kupovat super outfit, speciální boty, běžecké hodinky apod. Prostě jsem chtěl začít něco dělat pro svou kondici a přišlo mi směšné začít nakupováním doplňků. Určitě to znáte ten pocit, když potkáte vystylovaného běžce či golfistku a v zápětí zjistíte, že jim jde o pózu nikoli o sport. Samozřejmě jsem to úplně nevydržel, ale předsevzetí tu bylo!


Já jsem to pojal obráceně - těmi hračkami jsem se rozhodl odměňovat za dosažené milníky. Až uběhnu 5 km v kuse, koupím si první "běžecké boty", až dostanu čas pod 6 minut, tak si pořídím nějaké základní zelené oblečení na běh, protože mám zelenou rád, atd.


Proč měřit?

Fungovalo to dobře a udělal bych to stejně. Je jedna výjimka - jsem přesvědčen o tom, že zejména začátečníci by měli svůj běh nějakým způsobem monitorovat či chceteli měřit. Má to totiž řadu pozitivních aspektů.Získáte objektivní informace o sobě - běh zejména ze začátku bolí. Běžec neumí odhadnout své možnosti, přetěžuje se a tělo se brání. Můj největší problém, který trvá do dneška, je přepálený začátek. Těším se na běh, vyběhnu příliš rychle a během prvních 2km se totálně zničím. Když monitorujete svůj běh, můžete regulovat tempo. 

Získáte vnější stimulaci - co si budeme nalhávat, člověk je tvor líný a potřebuje občas trochu stimulace. Díky monitoringu můžete objektivně posoudit svůj vývoj a dostanete nastavené zrcadlo vlastní lenosti. 

Bez cílů není úspěchu - někdy se mi běží skvěle, někdy hrozně a to bez ohledu na tempo, vzdálenost či čas. Pokud běh monitorujete, tak získáváte objektivní měřítko, které umožňuje nastavit cíle a pak jich docilovat a užít si pocit vítězství sama nad sebou. Ono totiž dlouho bude platit, že jediný, koho dokážete porazit jste vy sami. První rok mě v kunratickém lese občas předbíhali důchodci o holi :)
Čím měřit?

S odstupem času bych skoro řekl, čímkoli, pokud nemáte vrcholové ambice. Vyzkoušel jsem asi 10 fitness náramků, asi pětici chytrých hodinek, chytré vložky do bot a měl možnost porovnat i se speciálními běžeckými hodinkami a profi kardio monitorem. Výsledkem tohoto usilovného snažení je zjištění, že z mého pohledu je přesnost +/- dostačující u všech metod. Ono totiž nejde o to, jestli uběhnete 3 km nebo 3,1 km. Jde o vývoj v čase a ten vám ukáže každé řešení. Osobně jsem skončil u Apple Watch 2 Nike Series, protože se mi líbí, mají zelený řetízek a AW využiji i jinak, nejen při sportu.


Co měřit?

Změřit se dá opravdu hodně parametrů běhu. pro začínajícího běžce považuji za důležité - celkovou vzdálenost, průběžné tempo a celkový čas. V okamžiku, kdy zjistíte, že vás běh baví a chcete pracovat se svou kondicí, tak je určitě dobré přidat měření tepovky a to je maximum, které já osobně zvládám.

Po mnoha experimentech běhám s Nike Running Club, protože mi tak nějak vyhovuje a upřímně jsem líný přecházet na jiné aplikace. Runkeeper a řada dalších je v mnoha ohledech lepší, ale už mám v NRC skupinu přátel, se kterými se porovnávám, mám v něm historii svých běhů a Nike je pro mě asi trochu love brand. Ale ruku na srdce, ta appka má svoje mouchy. Přesto mi dodává stimulaci běhat víc a o to mi jde.


Závěr


Nechci aby to vyznělo tak, že běžecké gadgety nemají smysl. Osobně je strašně rád testuji a nehodlám s tím přestat. Pokud to s během budete myslet vážně a rozhodnete se pro maratony apod. tak vaše nároky budou určitě vyšší než moje. jen říkám, že objektivně stačí strašně málo. Zbytek jsou jen emoce, ale kvůli těm to děláme :)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak jsem zachraňoval Airu

Okradli stařenku! Viva Las Vegas